Vítězem 46. Dortu Michal Slavík

V sobotu a neděli 19. – 20. srpna 2017 se na dvorcích u Skautského domu konal 46. ročník tradičního turnaje mužů „O novopacký dort“, který přilákal celkem devatenáct účastníků. Přes nepříznivou předpověď turnaji počasí nakonec přálo. Po vysušení dvorců po noční bouřce, která se přehnala v sobotu nad ránem, byly všechny dvorce ke hře připraveny již v půl deváté ráno. Za přípravu výborných dortů patří velký každoroční dík paní Peštové. Na své vítězství z roku 2013 navázal Michal Slavík z LTC Mladá Boleslav, který v dramatickém finále udolal Richarda Pavluva z SK Tenis Rohatsko 7:6 (0), 3:6 a 6:3. První vyrovnanou sadu, ve které Slavík promarnil vedení 5:4 a 30:0, rozhodla zkrácená hra, jež byla jednoznačnou záležitostí pozdějšího vítěze. Druhý set byl naopak v režii Pavluva, přestože Slavík měl výhodu na srovnání průběžného stavu na 4:4. V rozhodujícím dějství si udržoval vedení Slavík a třebaže dvakrát nedokázal potvrdit získaný break, dotáhl utkání do vítězné koncovky. Obě předcházející semifinále dvouhry nabídla rozdílné průběhy. Zatímco Pavluv si hladce poradil s 45letým Romanem Nápravníkem z Tennis clubu Dvůr Králové 6:2 a 6:2, Slavík musel svést třísetovou bitvu s nejvýše nasazeným Slovákem Lukášem Janoškou, hájícím barvy Tenis-centra DTJ Hradec Králové. V první sadě vedl Janoška 4:0, načež se Slavík vzchopil, za stavu 3:4 mu chyběl jeden míč k vyrovnání, avšak nezískal jej a Janoška si již vedení pohlídal. Druhá sada byla naopak jasnou záležitostí Slavíka, který ovládl i vyrovnanou koncovku rozhodujícího setu – 3:6, 6:1 a 6:4. Ozdobou turnaje byl zápas čtvrtfinále mezi Janoškou a vítězem dvouhry z let 2004 a 2010 Adamem Swiecicki z SK Tenis Rohatsko, ve kterém Janoška po zvratu zvítězil 4:6, 6:3 a 6:2. Z domácích hráčů se mezi posledních osm ve dvouhře dostali Milan Stránský, který podlehl Pavluvovi přes průběžné vedení 3:1 v úvodní sadě, a Patrik Matouš, jenž nestačil na pozdějšího vítěze Slavíka.

Finalisté dvouhry – zleva vítěz Michal Slavík a poražený finalista Richard Pavluv.

Čtyřhra potvrdila oprávněné nasazení všech nejvýše nasazených párů. V prvním semifinále si nejvýše nasazení Janoška s Pavluvem poradili s trojkami Swiecicki – Jan Metelka (TK Spartak Jihlava) 6:3 a 6:2. Druhé semifinále nabídlo bitvu generací, ve které druzí nasazení domácí Jakub Krause s Patrikem Matoušem udolali bývalou dvojici Sokola Kruh Jiří Bartoš (Tenis Nová Paka) – Daniel Blažek (TK Velké Bílovice) 6:4 a 6:3. Finále pak poskytlo vyrovnanou řež dvou nejvýše nasazených párů a domácí diváci doufali, že dorty za výhru ve čtyřhře zůstanou v Nové Pace. Přestože nechybělo mnoho, novopačtí Krause s Matoušem nakonec zůstali těsně před vítěznou branou. První set byl vyrovnaný od začátku až do konce. Do stavu 4:4 si všichni hráči drželi svůj servis. První o něj přišel Janoška, nicméně Krause nedokázal break potvrdit svým servisem a následně naopak za stavu 5:6 čelil ztrátě setu Matouš. Ten již byl úspěšnější a úvodní dějství nakonec rozhodla zkrácená hra, kterou domácí hráči odehráli dokonale a nedovolili soupeři ani bod – 7:0. Pavluv tak dokonale navázal na svůj finálový tiebreak ze dvouhry. Druhý set byl vyrovnaný jen na začátku, kdy za stavu 1:1 přišel Krause o servis a Janoška s Pavluvem své vedení udrželi. Rovněž rozhodující supertiebreak byl v režii stejných hráčů, kteří i díky několika laciným chybám svých soupeřů zvítězili hladce 10:3. Celkově tedy Janoška / Pavluv – J. Krause / P. Matouš 6:7 (0), 6:2 a 1:0 (3).

Finalisté čtyřhry – zleva poražení finalisté Jakub Krause a Patrik Matouš a vítězové Lukáš Janoška a Richard Pavluv.