Dvě medaile Terezy Janatové z mistrovství republiky

Úspěšné tenisové jaro korunovala Tereza Janatová ziskem dvou bronzových medailí z mistrovství České republiky žen. Ještě ne devatenáctiletá odchovankyně novopackého klubu hájící barvy LTC Liberec porazila ve dvouhře Annu Vrbenskou (TK Olymp Praha) 6:2 a 6:3, ve druhém kole Adélu Heinovou (TK Slavia Plzeň) 6:4 a 6:2 a ve čtvrtfinále Veroniku Vlkovskou (TK Pernštýn 1897 Pardubice) 6:4 a 6:1. V semifinále čekala Terezu čtyřnásobná vítězka z předchozích let Zuzana Skočdopolová-Zálabská (LTC Pardubice), která potvrdila roli favoritky a zvítězila 6:4 a 6:2. Škoda je zejména nedotaženého prvního setu, kdy Tereza neproměnila výhodu na 5:4. Ve čtyřhře pak Tereza společně s Evou Válkovou (LTC Mladá Boleslav) nestačily v semifinále po výsledku 4:6 a 1:6 na pozdější vítězky Karolínu Čechovou a Nikolu Horákovou (obě Severočeská tenisová). Podobných výsledků dosáhla i na turnajích nejvyšší kategorie A – v Pardubicích a v Opavě postoupila do semifinále dvouhry, v Opavě současně ovládla čtyřhru společně s Hanou Kováčovou (TC Brno).

Tereza se rovněž účastní soutěží družstev. V domácí 2. lize má v barvách Liberce bilanci pět vítězství a dvě porážky, v německé Bayernlize hraje za TC Grün – Roth Weiden a ze sedmi zápasů odešla šestkrát jako vítězka.

Tereza se také pokouší prosadit v těžké mezinárodní konkurenci. Úspěšné výsledky Terezy na turnajích ITF v kombinaci se systémem bodování světové tenisové federace (WTA) znamenají, že jí aktuálně chybí uhrát jedno kolo v hlavních soutěžích jak ve dvouhře, tak čtyřhře, aby byla klasifikována na světovém žebříčku tenistek. Tereza se se postupně zúčastnila čtyř turnajů ITF. Nejprve se v chorvatském Šibeniku (ITF 10.000 USD) probojovala po třech výhrách z kvalifikace do hlavní soutěže, kde v prvním kole porazila krajanku Terezu Malíkovou (368. na WTA) 3:6, 6:3 a 6:1. Ve druhém kole byla nad její síly Rakušanka Lena Reichelová – 4:6 a 0:6. O týden pozdějí se Tereza po dvou výhrách kvalifikovala do hlavní soutěže i v Bolu (ITF 10.000 USD), kde však po výsledku 2:6 a 3:6 nestačila na další Rakušanku Janinu Toljanovou (WTA 534). V prvním kole kvalifikace turnaje ITF v hlavním městě Maďarska Budapešti (ITF 25.000 USD) pak Terezu čekala nepřekonatelná překážka v podobě Ukrajinky Kateryny Bondarenkové, která se vrací k tenisu po mateřské dovolené a již dokázala být 29. na světovém žebříčku dvouhry a 9. ve čtyřhře. První domácí start se pak odehrál v Přerově (ITF 15.000 USD), kde Tereza v prvním kole kvalifikace porazila Slovenku Alžbetu Houbovou 6:2, 6:7 a 6:2, aby následně podlehla oddílové kolegyni Karolíně Stuchlé 6:7 a 3:6. Ještě lepších výsledků dosáhla Tereza ve čtyřhře. V Šibeniku společně s krajankou Gabrielou Knutsonovou porazily v úvodním kole 3. nasazené Husarovičovou (Bosna a Hercegovina) a Lukacsovou (Maďarsko) 6:7, 6:4 a 10:7. Ve druhém kole jim vystavily stop Slovinky Brglezová a Palčičová po výsledku 6:1, 2:6 a 4:10. V Přerově byly Tereza společně s krajankou Nikolou Tomanovou blízko prvního postupu do finále, když soupeřkám Škamlové (SR) a Štefkové (ČR) podlehly až v super tiebreaku (6:2, 5:7 a 5:10). Před tím společně porazily Janischovu s Kudelovou 6:2 a 6:1 a Krejsovou s Malečkovou (všechny ČR) 7:6 a 6:4.

Jak Tereza poznává na vlastní kůži, prorazit v mezinárodním měřítku je velice obtížné. Nejen ve sportovní rovině, ale i v ekonomické. Finanční odměny zdaleka nepokryjí náklady na cestování, ubytování a stravu, proto by bylo vynikající, kdyby se Tereze podařilo zajistiti sponzora, který by ji v jejím úsilí podpořil. Za svou tréninkovou morálku a oddanost tenisu si podporu určitě zaslouží.

Fotogalerii od Hany Janatové naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Různé, Turnaje a jeho autorem je Jan Blažek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.